Magdalena Angelina Gabig-Cimińska
Biografia
Urodziła się w 1972 roku w Starogardzie Gdańskim. Jest polską profesor nauk biologicznych specjalizującą się w biologii molekularnej. Pracuje w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz na Uniwersytecie Gdańskim (Wydział Biologii).
W 1999 r. obroniła doktorat z biologii na WBGiO UG. Była stypendystką w Hadassah University-Hebrew University w Jerozolimie i na UCSD w San Diego. W 2007 r. uzyskała tytuł docenta w KTH i w latach 2007–2008 była profesorem nadzwyczajnym w KTH. Habilitowała się w 2009 r. na UG. Od 2010 r. jest profesorem nadzwyczajnym PAN, a od lutego 2019 r. tytuł profesora nauk biologicznych.
Obecnie pracuje w Katedrze Biologii i Genetyki Medycznej Wydziału Biologii UG oraz jest ekspertem Komisji Europejskiej w ramach MSCA i programów H2020 i Horizon Europe. Zajmuje się molekularnymi mechanizmami chorób genetycznych i autoimmunologicznych oraz możliwościami leczenia tych schorzeń.
Kierując zespołem badawczym, opisała wpływ flawonoidów na ekspresję informacji genetycznej ludzkich komórek, wykazując mechanizmy modulacji TFEB i mTOR oraz holistyczne oddziaływanie flawonoidów na metabolizm, co stanowi ważny krok w badaniach nad terapiami genetycznymi i chorobami metabolicznymi.